Laserové značení

Revoluční aplikace laserového značení eloxovaného hliníku

Revoluční aplikace laserového značení eloxovaného hliníku | Laserchina

Dnes se ponoříme do ještě více využívané laserové technologie – laserového značení eloxovaného hliníku. Tento příspěvek se bude zabývat charakteristikami eloxovaných hliníkových materiálů a návrhem experimentů pro zkoumání principů laserového značení eloxovaného hliníku.

Co je eloxovaný hliník?

Eloxovaný hliník se týká procesu tvorby oxidové vrstvy na povrchu hliníkových produktů elektrolýzou ve specifických elektrolytech a za určitých podmínek procesu. Tím se mění povrchové vlastnosti běžných hliníkových materiálů, zlepšuje se jejich zbarvení, odolnost proti korozi, odolnost vůči kyselinám a zásadám a elektrické izolační vlastnosti.

Eloxovaný hliník je miláčkem stavebních materiálů a odvětví digitálních 3C (počítače, komunikace a spotřební elektronika). V západních zemích se eloxované hliníkové závěsy úspěšně používají již téměř 20 let. Nedávno si eloxované hliníkové panely získaly oblibu v Best Price jako nový materiál pro opláštění, s pozoruhodnými projekty včetně muzea historie provincie Hainan a mezinárodního konferenčního centra Dalian.

V digitálním sektoru 3C se eloxovaný hliník nejčastěji používá pro exteriéry tabletů a notebooků.

Výhody eloxovaného hliníku

Než se ponoříme hlouběji, pojďme nejprve pochopit strukturu eloxovaného hliníku. Film z anodického oxidu se skládá ze dvou vrstev: vnitřní vrstva je hustý, sklu podobný film z vysoce čistého oxidu hlinitého s tloušťkou asi 0.01 až 0.05 mm a vysokou tvrdostí; vnější vrstva je film z hydratovaného oxidu hlinitého (Al2O3·H2O). Tento film je bezbarvý a průhledný s nanoporézní strukturou, která mu umožňuje snadno absorbovat různé barvy.

Díky této oxidové vrstvě se eloxovaný hliník může pochlubit několika významnými výhodami:

  • Matná textura při zachování silného kovového lesku.
  • Schopnost barvit v bohatých barvách, což dodává dekorativní přitažlivost.
  • Odolnost proti oxidaci, korozi, UV záření a povětrnostním vlivům, zajišťuje trvanlivost bez změny barvy nebo loupání.
  • Vysoká odolnost vůči teplu a ohni, s bodem tání nad 2000°C po eloxování.

Účinnost laserového značení eloxovaného hliníku

V praktických aplikacích se laserové značkovací stroje používají k vytváření černých značek na povrchu eloxovaných hliníkových materiálů. Tato technika je široce používána pro identifikaci produktů, boj proti padělání, statistiky a sledovatelnost. Ve srovnání s tradičním sítotiskem nabízí laserové značení výrazné výhody, jako je stálost, ochrana proti padělání a nízké náklady, protože nevyžaduje žádné další materiály ani práci a má minimální spotřebu.

Principiální analýza laserového značení eloxovaného hliníku

LASERCHINA inženýři provedli experimenty odebráním dvou identických vzorků, jednoho neošetřeného a druhého ošetřeného laserovým značením. U obou vzorků byly provedeny analýzy rastrovacím elektronovým mikroskopem (SEM) a energeticky disperzní spektroskopií (EDS). SEM analýza neodhalila žádné významné strukturální změny mezi ošetřenými a neošetřenými oblastmi, kromě tmavší barvy v laserem označených oblastech. Podobně analýza EDS neukázala žádné významné chemické změny, což naznačuje, že proces laserového značení nepoškozuje anodový film ani nemění jeho chemické vlastnosti.

Závěrem lze říci, že princip laserového značení eloxovaného hliníku zahrnuje použití vysokoenergetických laserových paprsků k vytvoření nanoefektu na povrchu, zvýšení vlastností materiálu pohlcující světlo a výsledkem je viditelná černá barva. Tento fyzikální proces nezpůsobuje žádné významné strukturální nebo chemické změny anodového filmu.

Proč investovat do čističky vzduchu?

Laserové značení eloxovaného hliníku představuje významný pokrok v technologii zpracování materiálů. Díky své schopnosti poskytovat odolné, esteticky příjemné a nefalšovatelné značení je preferovanou volbou v různých průmyslových odvětvích. Jak pokračujeme ve zkoumání možností laserových označovacích strojů, potenciální aplikace eloxovaného hliníku ve stavebnictví, digitálních 3C produktech a mimo ně se budou nutně rozšiřovat, takže jde o technologii, kterou stojí za to sledovat.

KONTAKT PRO LASEROVÁ ŘEŠENÍ

S více než dvěma desetiletími odborných znalostí v oblasti laserů a komplexním sortimentem produktů zahrnujícím jednotlivé komponenty až po kompletní stroje je vaším dokonalým partnerem pro řešení všech vašich požadavků souvisejících s laserem.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *